DOPORUČUJEME
Prozkoumáme pivo od začátku do konce. Všechny mýty a fakta pohromadě. Základní chutě srovnané do latě. Budeme degustovat hlavně typicky česká piva, tedy spodně kvašená piva plzeňského typu, ale většina informací má obecnou platnost. Projdeme suroviny, výroby, stáčení, skladování i servírování, abyste si uvědomili, jak každá fáze ovlivňuje chuť a vlastnosti piva. Díky tomuto kurzu budete umět rozlišit dobré pivo od špatného – bez ohledu, zda pochází z průmyslového nebo řemeslného pivovaru. Ideální kurz pro všechny milovníky "české pivní školy" a pro všechny, kdo se chtějí dozvědět maximum informací o pivu během jednoho dne.
Co se naučíte, dozvíte a ochutnáte?
Kurz začíná v 9:00 a trvá do cca 17:00.
Na rozjezd si dáme pár zajímavostí o pivu, pivovarnictví a pivní kultuře. Některé mýty jsou hluboce zakořeněné ovlivňují způsob, jak pivo vnímáme. To si můžete vyzkoušet hned na první degustaci.
Trojúhelníkový test: alko vs nealko pivo.
Tři základní suroviny. Ječmen, chmel a voda. Vezme to postupně. Co a proč se děje s ječmenem ve sladovnách? Jak se musí upravit pro různá piva? Jaký je rozdíl mezi plzeňským, mnichovským či karamelovým sladem? Pak probereme chmel, základní koření piva. S chmelovými hlávkami se v praxi setkáváme zřídka, ve složení piva si častěji přečteme „chmelové produkty“. Co tedy pro charakter piva znamenají nejrůznější chmelové extrakty a pelety? V čem se typicky česká odrůda Žatecký Poloraný Červeňák liší od jiných chmelů? A nakonec voda, které je v pivu nejvíc, a také se kolem ní točí nejvíc mýtů. Tak pár těch mýtů zboříme.
a) Ochutnávka tří druhů sladů (plzeňský, bavorský, karamelový).
b) Senzorika chmelů.
c) Degustce piv s obsahem méně obvyklých surovin.
d) Porovnání vlastností černých piv (a proč vlastně černých?)
Zkusíme si společně – teoreticky – uvařit pivo (odborníci vědí, že pivo se nevaří, vaří se mladina). Projdeme celý proces krok za krokem od šrotování sladu až po dokvášení, abyste si uvědomili, co a proč se v jaké fázi děje. O pivovarské praxi by dalo mluvit týdny. My z vás nechceme vychovat sládky, ale pivní sommeliery, pivní znalce, proto vybíráme podstatné a praktické informace. Pochopíte, jak se pro piva vybírají slady a chmely. Co je infuzní a dekokční rmutování. Jak, kdy a kolikrát se chmelí a jaká jednotlivé chmelení mají význam. Jak se dělá dietní (light) nebo nealkoholické pivo. A jednou provždy si uděláme jasno v tom, co je desítka a dvanáctka – i když třeba obě mají stejný stupeň alkoholu.
a) Mezistupně výroby piva (sladina, mladina)
b) Trojúhelníkový test: rozlišení 10° vs 12°.
c) Prokovašení piva (tři vzorky se stejným obsahem alkoholu)
Pivo nám dokvašuje. A co teď s ním? Kvůli nízkému obsahu alkoholu má malou schopnost (sebe)konzervace. Chmelové silice zase reagují se světlem a mění se na sulfidy s charakteristickým zápachem. Jak pivo skladovat, transportovat a servírovat, aby si zachovalo maximum svých původních vlastností? Jak pivo zvládá teplotní šoky v distribučním řetězci i následný pobyt pod zářivkou v supermarketu? Ochutnáme a probere výhody i nevýhody různých uprav: filtrace, pasterace, tankové pivo atd.
Praxe & degustace
a) Chuťový profil "typicky českého ležáku", "mezinárodního ležáku" a piva stylu IPA.
b) Porovnání filtrovaného a nefiltrovaného piva.
d) Degustace 3 druhů nealko piv (tři různé způsoby výroby)
A je to tady! Minipivovary versus koncerny. V čem a proč se liší jejich filozofie? Co různý přístup k výrobě znamená pro výslednou kvalitu a vlastnosti piva? V čem vítězí minipivovary, a v čem naopak koncerny? Kde se vzalo „europivo“? Jaké výhody a úskalí skrývají moderní technologie typu HGB (High Gravity Brewing), které umožňují naředit vodou pivo o vyšší stupňovitosti.
a) Porovnání vlastností stejného typu piva z minipivovaru a z průmyslového pivaru.
b) Porovanání piv z licencované výroby (stejná značka, jiný pivovar).
c) Vliv technologie HGB na senzorické vlastnosti piva.
Když vaše oblíbené pivo chutná jinak, zdaleka nemusí být na vině sládek. Na pivu se podepisuje řada faktorů a jeho vlastnosti se rychle mění s časem, pivo stárne. Vysvětlíme si další přímé i nepřímé vlivy na chuť piva. Naučíme se pojmenovat základní charakteristiky vůní a chutí.
Základní charakteristika chutí, vůní a vad.
a) Vliv stárnutí na vlastnosti piva.
b) Vliv světla na vlastnosti piva.
c) Vliv obalu na vlastnosti piva.
•Kurz je celodenní a vede jej profesionální lektor, expert z oboru pivovarnictví.
•V ceně kurzu je servírovaný oběd s dezertem, veškeré degustační vzorky a studijní materiály.
•Každý účastník získá certifikát o absolvování kurzu.
•Pokud vám nevyhovuje termín kurzu, můžete si jej týden před kurzem bezplatně změnit.
•Všechny dárkové poukazy (pokud kurz kupujete jako dárek) mají neomezenou platnost.
•Kurz v Praze probíhá v moderních školicích prostorech 4* hotelu Troja s nádherným výhledem na město. Hotel se nachází v bezprostřední blízkosti metra i tramvají. Brno připravujeme.
Powered by Froala Editor
•Perfektně vás zorientujeme v pivu. Budete umět rozlišit dobré pivo od špatného.
•Pochopíte různé souvislosti mezi surovinami, technologickými procesy a výslednou kvalitou.
•Uvědomíte si, co všechno ovlivňuje chuť piva a jak si správně vybrat.
•Po skončení kurzu vám bude pivo chutnat jinak – rozhodně lépe.
Povinné údaje jsou označeny *
Vydejte se s námi objevit, ochutnat a pochopit, odkud se bere nesmírná rozmanitost pivních chutí a stylů. Prvotřídní degustační zážitek.
Detail kurzuVytříbíme vaše smysly a rozebereme chuť piva na atomy. Naučíme vás dovednosti porotců mezinárodních soutěží.
Detail kurzuUvařte si vlastní pivo. Stačí získat cukr z ječmene, dochmelit a prokvasit. Naučíme vás to.
Detail kurzuTu a tam vám pošleme upozornění na zajímavé pivní akce, na nově otevřené kurzy nebo na speciální nabídky, které by vám neměly uniknout.